#DECIDETORIDE 2019

04. juni 2019

#DECIDETORIDE 2019
Beslut dig for at ride

I maj bad vi dig om at slutte dig til os og #DecideToRide. For os er #DecideToRide en bevægelse – et løfte om at ændre den måde, vi tænker på at rejse gennem vores byer på, og et tankevækkende valg, vi alle kan træffe gennem cykelmåneden og derefter.  

Beslut dig for at ride ryttere

Du lovede at give dine biler en fridag, hvilket viser, at vi aktivt kan forbedre miljøet, vores personlige helbred og vores samfund ved at beslutte at ride. Næsten 800 af jer afgav løftet online. Du tog over 160 #DecideToRide-billeder fra dine cykelmånedsture og delte din grund til at køre. Under Bike to Work Week stoppede du ved 3 forskellige kaffebarer i LA for at få et gratis Coffee Pit Stop for at holde dig i bevægelse.

Konceptet bag vores kampagne er inspireret af REIs #OptOutside. Vi ønskede at give dig et opråb i løbet af cykelmåneden, der ville vække nysgerrighed og inspirere andre. Efter timers brainstorming besluttede vi omhyggeligt navnet #DecideToRide. Hvorfor? Fordi vi tror på, at der er en bedre måde at bevæge sig rundt i vores byer på, og det er ikke kun på cykel. Uanset om du hoppede op på en scooter, et skateboard, rulleskøjter eller en cykel, har du truffet et valg, der havde en dyb positiv indvirkning på dig selv og dit samfund.

Beslut dig for at ride

Hele maj, som en del af vores bevægelse, tog du os med på dine ture. Her er blot et par af vores yndlingsøjeblikke fra #DecideToRide Challenge.

Beslut dig for at ride

"Jeg laver normalt ikke madfotografering, men end dig til en kop kaffe i morges på Mr. Holmes Bakehouse på min pendling til DTLA fra Pasadena." 

@mikereeohs

Beslut dig for at ride

"Jeg ser så meget mere på min cykel."

@cogsturning

Beslut dig for at ride

"Jeg cykler hver dag for en pause fra travlheden. For at bremse livet ned til to hjul og fortovet og blodet. For at være opmærksom. At holde ferie fra "travlt" (har hørt, at lort kan dræbe dig). At vinke til mine naboer og lære deres navne. At forblive #ædru. At tage det roligt. At komme derhen, når jeg kommer derhen."

@synthesizemore

Vi kan ikke vente med at se vores bevægelse vokse næste år, med din hjælp. Tak fordi du er en del af #DecideToRide 2019.


Holde kontakt