Tusind for alle: opbygning af retfærdige rum

20. juli 2021

Tusind for alle: opbygning af retfærdige rum
Tamika Butler

Næste gang du skal ud at køre en tur, så tag et kig omkring dig og tænk over den måde, din bys infrastruktur blev lavet på. Hvor er cykelstier, og hvornår og hvordan ender de? Har busstoppestederne i nærheden bænke og skygge? Er der mange grønne områder omkring dig?Når det kommer til byplanlægning, tænker mange af os på byinfrastruktur som ting, der bare... sker. At cykelstien, der forsvinder fra midten af ​​gaden, eller busstoppestedet, der er bygget uden skygge, bare er, hvordan det er, og hvordan vores byer blev bygget. Men Tamika Butler (hun/hende/de/dem) ønsker at udfordre den tankegang.


Tamika Butler

En national ekspert, foredragsholder og konsulent i spørgsmål vedrørende vores byggede miljø og anti-racisme, Tamika ønsker at bygge bedre byer ved at øge mangfoldighed, lighed og inklusion i byplanlægning. Med en baggrund inden for jura, samfundsorganisering og non-profit ledelse forfølger Tamika nu en ph.d. i byplanlægning ved UCLA for at bringe sin vision om mere forskelligartede og mere retfærdige byer ud i livet.

Lær mere om Tamika og hvordan hun ser fremtiden for byplanlægning nedenfor.

Tamika Butler

Tusind: Hvad ser du som skæringspunktet mellem byplanlægning og mangfoldighed, lighed og inklusion? Hvad er forholdet mellem disse to spørgsmål? 

Tamika Butleh: Når vi tillader os selv og byplanlægningsledere at udføre dette arbejde uden hensyntagen til intersektionelle problemer som drabet på sorte mennesker, mangler byplanlægningsarbejdet effekt. People of Color ved, at racisme og racefordomme i politiarbejde og infrastrukturplanlægning er en vigtig faktor i vores sikkerhed og i vores evne til at få succes, når vi bevæger os rundt i vores lokalsamfund. Enhver samtale om byplanlægning, der ikke udtrykkeligt og bekræftende anerkender denne ulighed, er en samtale, der mangler ægte vision, ærlighed og effektivitet. Dette har været sandt i fortiden, fortsætter i dag og vil være sandt i morgen – medmindre vi ændrer det.

T: Hvad vil du gerne se mere af i LA-kvarterer for at øge ligheden og adgangen til offentlige rum?

TB: Jeg vil gerne se, at mangfoldigheden i byen afspejles bedre i, at vores beslutningstagere og lokalsamfund lyttes mere til, så de har en evne til selv at bestemme, hvad de vil se i deres kvarterer.

Tamika Butler

T: Hvilket unikt perspektiv bringer du til fremtiden for byplanlægning? 

TB: Som en genderqueer sort kvinde er jeg glad for at bringe mine livserfaringer til dette rum. Det er spændende for mig, at der var giganter, hvis skuldre jeg står på, og flere mennesker som mig, der er på vej ind i dette felt. På nogle måder er mit perspektiv kun unikt, fordi byplanlægning har været så domineret af lige, ciskønnede, dygtige hvide mænd med adgang til uddannelse og ressourcer.


T: Hvis du kunne give vores samfund én opfordring til handling, hvad ville det så være? 

TB: Stop med at opsøge samtaler og rum, der føles trygge, når det kommer til at tackle problemer som ulighed, racisme eller hvid overherredømme, vær i stedet modig.

Tamika Butler

Er du klar til at slutte dig til Tamika i at bygge bedre byer? 


Her er hendes tips til, hvordan du involverer dig og laver en effektfuld forandring i din egen by:

1. Uddan dig selv: Ofte forventer vi bare at komme ud af det her ved at fokusere på, hvilke resultater vi ønsker at se. Men du ville ikke forvente resultatet af at vinde et løb eller konkurrence uden forberedelse. Hvad læser eller lytter du til? Hvor får du dine nyheder? Lærer du primært af og taler med mennesker, der er ligesom dig? Du har magten til at ændre det.Tamika Butler

2. Udforsk lokale ressourcer: De fleste samfund har en lokal cykelkoalition, en fortalervirksomhed for transit eller en fortalergruppe for gåture. Find ud af, hvor din nærmeste er, og bliv medlem. Tilmeld dig deres mailingliste og lær om, hvilke problemer der sker i dit samfund.  

3. Bliv forlovet: Lad være med at tænke på byplanlægning og vores byggede miljø som ting, der bare sker. Begynd at tænke på det faktum, at rum og sted påvirker alle aspekter af vores liv, og hvis du ikke er en del af at tænke på disse ting, er der en anden, der træffer beslutninger om, hvordan du kan bebo steder og rum.

Læs mere fra Tamika på Bicycling.com og Medium.


Holde kontakt