Tusind for alle: fejrer åbne gader

13. maj 2022

Tusind for alle: fejrer åbne gader

Fra at cykle langs flodstierne ved sit barndomshjem til at organisere den største åbne gader-begivenhed i USA, har Romel Pascuals kærlighed til cykling og for byer været livslang. I dag er han en vital stemme i byen Los Angeles, der advokerer for urban mobilitet og tilgængelighed som administrerende direktør for CicLAvia. Vi tilbragte en kølig morgen i Arts District med Romel for at lære mere om hans rige karriere inden for byplanlægning og miljøfortalervirksomhed, samt hvordan hans nonprofit indgyder håb under en global pandemi.


Romel har vores Chapter Collection-hjelm på i Club Navy. Shop hans look..

TUSIND: Fortæl os om dig selv.            

Romel PascualJeg er byplanlægger af uddannelse, og jeg har været fascineret af byer og byrum, så længe jeg kan huske. jeg ville cykle langs betonflodens stier nær mit hus, forsigtigt navigerende ned ad den skrå betonflodbase. Jeg ville passere huse, se industriområder og se heste i folks baghaver. Så ville jeg komme hjem på et tidspunkt. 

I dag fortsætter jeg med at forblive aktiv, hvilket er en meget vigtig del af min hverdag. Uanset om det er at cykle, spille tennis (som jeg startede med at spille som 7-årig, og det var noget, jeg plejede at gøre i konkurrence) eller bare træne, så holder det at være aktiv mig i balance.

Når jeg ser tilbage, giver det mening, at jeg tog den karrierevej, som jeg gjorde. Jeg tilbragte det meste af min karriere inden for miljøretfærdighed og bæredygtighed. Mit første fuldtidsjob var at arbejde i en miljøretfærdig organisation i Bay Area, hvor jeg lavede samfundsorganisering og fortalerarbejde. Det handlede om at opbygge fællesskabsbaseret ledelse og være en del af beslutningsprocessen om emner, der påvirker fællesskaber. 

For nylig, før jeg kom til CicLAvia, tjente jeg som LA's viceborgmester for energi og miljø under Villaraigosa-administrationen, og før det arbejdede jeg på stats- og føderalt niveau – tjente som Californiens første assisterende sekretær for miljøretfærdighed og ved nationalt niveau, der leder EPA Region 9's Environmental Justice Program. 

T: Hvornår og hvorfor blev du involveret i CicLAvia?

RP: Jeg blev opmærksom på CicLAvia i 2009, da en gruppe af, hvad der ville være CicLAvia-stiftere, kom for at mødes med mig og mine kolleger, da jeg var på borgmesterens kontor. Gruppen omfattede nogle mennesker, der havde oplevet Ciclovia i Bogota, Colombia, og havde den vidunderlige vision at bringe bilfri gader til LA. 

Gruppen havde allerede mødtes og planlagt i flere måneder, og ligesom mange ting om at lukke gader i LA, har du brug for et niveau af partnerskab med byen. Og for at gøre en lang historie kort sagde vi (borgmesterkontoret) ja til partnerskabet og til samarbejdet med CicLAvia om at bringe den første CicLAvia til LA den 10/10/10. Som viceborgmester var jeg en fortaler og leder i rådhuset for at få CicLAvia til at ske.   

For at være ærlig, da dette ville være den første bilfrie åbne gader-begivenhed i LA, vidste jeg ikke, hvad jeg skulle forvente ved den første CicLAvia den 10/10/10. Jeg vidste, at så mange mennesker, både hos CicLAvia og i byens afdelinger, arbejdede meget hårdt frem til 10/10/10. 

Men den oktobermorgen skete der noget ganske bemærkelsesværdigt. På de næsten otte miles af bilfri gader kan du mærke og høre byen på måder, som jeg ikke har oplevet. Du så 100.000 smil, du hørte glade samtaler og mange mennesker, der grinede, du hørte 'hej' og 'hvordan går det' og 'sikke en fantastisk dag det er'. For første gang var man fysisk bevidst om at være midt i de store gader og opleve byen på forskellige måder. Det føltes som om, at vores fantasi åbnede sig – om mulighederne for, hvordan vi engagerer os i vores byggede og sociale miljøer. 

Et par år senere, efter min embedsperiode som viceborgmester, trådte jeg ind i bestyrelsen og blev efterfølgende CicLAvias administrerende direktør. 

Ciclavia handler om at forbinde mennesker i samfundet og fejre den mangfoldighed, der gør vores by til et særligt sted. Det handler om at skabe skaleret tilhørsforhold på en måde, der er sikker, aktiv og fantasifuld. Det er en ny fortælling, der er menneskecentreret, og som forstærker kulturen i vores lokalsamfund og kvarterer, og det er her, folk er glade for at være i trafikken på gaderne i LA, fordi de er ved hjælp af menneskedrevne transportformer (cykler, skateboards, skøjter, klapvogne, kørestole og til fods).  
T: Hvordan kan vores samfund støtte CicLAvia?           

RP: CicLAvia er en non-profit organisation, og vi er i stand til at gøre, hvad vi gør på grund af støtte og bidrag fra byen, Metroen, individuelle donorer, fonde og sponsorer. At producere en CicLAvia kræver mange ressourcer - både økonomisk og menneskelig magt. 

Vi har det bedste personale, bestyrelse og frivillige, en organisation kan bede om. Vi arbejder hårdt og længe på at producere flere CicLAvia-begivenheder i løbet af et kalenderår. Vi er så heldige at have støtte fra lokalsamfundet hos hver enkelt CicLAvia når vi ser titusindvis af mennesker – fra alle samfundslag – hygge sig og forbinde sig med hinanden. 

Vi opfordrer folk til at tage deres venner og familie med til den næste CicLAvia, især hvis de ikke har oplevet en før. Og vi inviterer folk, der elsker og støtter CicLAvia, til at være månedlige tilhængere af CicLAvia. Det kan være så lidt som prisen for en kop kaffe om måneden.


T: Hvad tror du er fremtiden for urban mobilitet?

RP: LA er en meget innovativ by, hvor vi ser flere og flere ressourcer og infrastruktur bygget til at understøtte multimodal mobilitet. Alligevel er vi fortsat defineret af en personbil, og det ser vi hver dag, mens vi sidder i trafikken. 

Men i løbet af det sidste årti eller deromkring har vi set appetitten vokse efter flere valgmuligheder i, hvordan vi kommer rundt. Vi bestod foranstaltning M og R for dramatisk at forbedre vores offentlige transportsystem i løbet af de næste par år; vi har set flere cykelstier oprettet (selvom vi har brug for så meget mere); og vi har set væksten i mikromobilitet. 

Der er et fundament, der bliver lagt for et modeskifte. Jeg tror på, at vi vil nå dertil med en mere flydende måde at bevæge os rundt i vores by med flere valgmuligheder til rådighed for os. Vi skal bare være åbne for at bruge dem. Og vi skal finde måder at sikre, at når vi bruger vores gader til andre ting end biler, skal vi føle os trygge ved at gøre det. 

Selvom mange måske tror, ​​at vores bys transportidentitet udelukkende er bilen, tror jeg, hver gang jeg deltager i en CicLAvia eller går/cykler i vores pulserende og forskelligartede samfund, så udvikler vores mobilitetsrytme sig altid.

 Jo flere valgmuligheder vi giver, jo flere muligheder for adfærdsændringer vi tilskynder til, jo mindre afhængige bliver vi af en personbil som vores vigtigste transportform.  

T: Hvordan har CicLAvia ændret sig i en "post-pandemisk" verden?   

RP:Efter at vi afsluttede februar 2020 CicLAvia i det sydlige LA, ændrede verden sig, og vi var nødt til at træffe en beslutning om at udsætte april 2020 CicLAvia på grund af pandemien. Og vi kom først tilbage på jorden i august 2021 med CicLAvia i Wilmington. Det var omkring 18 måneder mellem begivenheder – det længste mellemrum mellem begivenheder, vi nogensinde har haft, siden vi startede i 2010.    

Pandemien har gjort os endnu mere dedikerede til at dyrke CicLAvia i en post-pandemisk verden.

I sensommeren 2021, da pandemien begyndte at aftage, var Angelenos ivrige efter at vende tilbage til nogle af de fornøjelige aktiviteter og rutiner, de havde manglet det sidste år, samtidig med at de bibeholdt de sidefordele, pandemien medførte som langsommere gader og renere luft. CicLAvia var i en bemærkelsesværdig position til at tilbyde håb og indgyde social tillid og genoprette komforten til samfundet, da vi kom ud af pandemien. 

        

T: Hvordan tror du, at pandemien har påvirket fremtiden for byer og lokalsamfund?    

 RP: Pandemien var (og er) svær for os alle. Det var helt klart, at ikke alle samfund oplevede det på samme måde, og at mange af vores farvede lavindkomstsamfund havde en mere uforholdsmæssig stor indflydelse, især økonomisk. 

 Tidligt i den pandemiske lockdown-periode var der nyhedsartikler om, hvor meget renere luften var, fordi færre mennesker kørte. Der var artikler om 'cykelboomet', hvilket betød, at flere end nogensinde før købte cykler, og cykler var udsolgt i mange butikker. Vi så flere mennesker gå i deres kvarterer, flere mennesker cykle, flere mennesker nyde udendørslivet. Vi så en stigning i opmærksomheden på mental sundhed og velvære. Vi så udendørs spisning blive en levedygtig og ønsket madoplevelse. 

Mange af de ting, jeg lige har nævnt, har for mig en rød tråd – forbindelse med vores bymiljø. Jeg håber, at nogle af de positive aspekter af det, vi gjorde under pandemien, fortsætter efter pandemien.  

T:Hvordan forestiller du dig, at et bilfrit Los Angeles ser ud? 

RP: Hvordan kan vi komme til den fremtid før snarere end senere? I fremtiden vil jegjeg håber, at vi får en by med et system af bilfri gader, og at nogle strætser af nogle af vores mest ikoniske gader vil værekomme bilfri... Ikke blot fordi vi ikke vil have biler på dem, men fordi bilfri gader er lige så levedygtige for vores daglige behov som de gader, vi i dag bruger til biler. For et vist perspektiv, når du oplever CicLAvia, tager det omkring 20 minutter at rejse en rute på 8 km på cykel (i et afslappet tempo). Jeg kunne forestille mig, at en travl hverdag ville tage den samme rute i en bil meget længere.

T: CicLAvia er den største åbne gader-begivenhed i USA. Hvad tror du, det er specifikt ved CicLAvia, der gør det specielt?

RP:Jeg tror, ​​at alle åbne gader-begivenheder, der finder sted rundt om i verden, er specielle – Bogota startede det hele, og hundredvis af byer rundt om i verden fulgte efter. 

CicLAvias historie og oplevelse er for mig en historie om, hvad der gør LA til et så specielt og dynamisk sted. Vi er en af ​​de mest forskelligartede byer i verden. Vi er en by med mere end 120 forskellige kvarterer såsom Wilmington, South LA, Silverlake, Pacoima, Venedig, Mid City, Hollywood, Chinatown, Arts District, osv. Hvad CicLAvbl.ahar gjort er at byggedthan oplever omkringkvarterer og fejre mangfoldigheden af ​​vores mennesker og kultur. Vi oplever alle det samme...sammen! Det er lige meget, hvem du er, eller hvor du kommer fra … CicLAvia-oplevelsen handler om den kollektive forbindelse til vores byggede og samfundl miljø. 


Shop Romels stil og snup en Club Navy Chapter hjelm med Skildpaddeskal visir.


T: Hvad er din yndlings CicLAvia route

RPJeg har været til alle CicLAvia åbne gader begivenheder siden begyndelsen. Alle 38, og det er svært at vælge enfavorit, fordi hver er speciel for mig. Men den allerførste CicLAva den 10/10/10 demonstrerede mulighederne for, hvad CicLAvia kan være ... så måske det ville være det mest mindeværdige for mig.

T: Hvad er det næste for dig og for CicLAvia? 

RP:Jeg ser fremtiden for CicLAvia som lysende. Vi vil producere flere arrangementer pr. kalenderår end nogensinde før - nye ruter og nogle af de gamle ruter også. CicLAvia, for mig, er så vigtig, især når vi er på vej ud af pandemien, fordi det er et rum og sted, hvor vi genopretter forbindelsen til hinanden som et folk og som et fællesskab.


Holde kontakt